Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /var/www/clients/client27/web39/web/includes/menu.inc).

Frezowanie

Frezowanie to bezinwazyjna technika pozwalająca na bezpieczne powiększenie szybu komina. Można ją stosować przede wszystkim w przypadku kominów wykonanych z cegły. Podczas wieloletniego użytkowania materiał ten kruszy się, osłabiając konstrukcję oraz ciąg komina. Dzięki zastosowaniu metody frezowania w bezpieczny sposób można oczyścić szyb, powiększyć jego przekrój wewnętrzny i w ten sposób przygotować go do instalacji systemu spalinowego. Warto zaznaczyć, iż powiększenie szybu dzięki tej metodzie jest znaczne. Typowy komin o wymiarach 14 x 14 cm może uzyskać średnicę 20 cm. Stosowana przez nas wiertnica kominowa to nowoczesny sprzęt o napędzie hydraulicznym, który może być użyty do wielu funkcji:

gracowania – czyli oczyszczania kominów ze złogów
sadzy szklistej jak i smoły;
likwidowania wypływów i nawisów zaprawy fug cegieł lub
kształtek ceramicznych oraz wygładzania ścian szybu bez
niszczenia ich struktury;
usuwania zwężeń przewodów;
rozwiercania/roztrzaskiwania elementów kształtek wkładów ceramicznych lub budowlanych tak zwanych
„próżniowych”, tworzących wnętrze komina począwszy od
zaledwie 12 cm średnicy powierzchni czynnej pola ich
przekroju poprzecznego.

Etapy frezowania

1. Wpuszczenie wiertnicy do komina. Nagromadzone warstwy sadzy oraz bruzdy powstałe w wyniku kruszenia się cegły, stanowiącej budulec komina, obniżają znacząco jego ciąg oraz wytrzymałość konstrukcji. W celu przeciwdziałania tym czynnikom zaleca się przeprowadzenie frezowania (rozwiercania).

2. Wiertnica przesuwa się bezkolizyjnie w dół komina. Jest to bezinwazyjna technika (wykluczająca konieczność rozbierania cegieł lub kucia bruzd w ściankach szybu) umożliwiająca oczyszczanie i przygotowanie go do zainstalowania systemu spalinowego.

3. Wiertnica, po dotarciu na dół komina, aktywuje się zwiększając swoją objętość. Metoda ta pozwala także na bezpieczne powiększenie pola powierzchni czynnej przekroju poprzecznego przewodu kominowego. Maksymalne powiększenie szybu nie może przekroczyć 1/3 szerokości cegieł wiązania komina.

4. Wiertnica, posuwając się ku górze, drąży otwór i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Po przeprowadzonym procesie frezowania można przystąpić do uszczelniania przewodu kominowego wkładem ze stali szlachetnych lub wkładami ceramicznymi.